مسعود رشید عضو شورای مرکزی اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در دیدار با رؤسای دانشگاه‌ها، مراکز و مؤسسات آموزش عالی، پارک‌های علم و فناوری و مراکز پژوهشی کشور، گفت: متأسفانه امروز شاهد کاهش رشد علمی در کشور هستیم، موضوعی که باعث نگرانی دانشجویان، خانواده‌های آنها و از همه مهم‌تر مقام معظم رهبری شده‌است.

وی افزود: وقتی بررسی می‌کنیم می‌بینیم دانشجویان و دانش‌پژوهان ما نسبت به گذشته تغییری نکرده‌اند، متاسفانه مشخص نیست فضای دانشگاه‌ها به چه سمت و سویی رفته است که به جای اینکه در دانشگاه‌ها پیشرفت علمی داشته باشیم شاهد حواشی هستیم.

رشید ادامه داد: ما به عنوان فعالان دانشجویی و فعالان تشکلی معتقدیم که وزارت علوم از زمان شکل‌گیری دولت فعلی کاملاً‌ سیاسی بوده است و به بحث علمی کمتر توجه شده است و همین موضوع باعث کاهش رشد علمی و ایجاد فضای نامناسب فرهنگی شده‌است.

این فعال دانشجویی اضافه کرد: متأسفانه امروز می‌بینیم دانشجویان انقلابی در دانشگاه به خاطر مسائل سیاسی به حاشیه رانده شده‌اند و سیاسی کاری تا حدی پیش‌رفته که رشد علمی تحت تأثیر قرار گرفته است.

روابط عمومی اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان در ادامه خاطرنشان کرد: وقتی به سخنان مقام رهبری در دیدار با مسئولان دانشگاه‌ها توجه می‌کنیم می‌بینیم که بخشی از این سخنان همان‌هایی است که در دیدار با دانشجویان هم مطرح شد. این موضوع نشان می‌دهد مسئولان به دغدغه‌های رهبر معظم انقلاب توجه نکرده‌اند.

مسئول روابط عمومی اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان تأکید کرد: باید ببینیم چه اتفاقی رخ داده که فرد اول مملکت یک مطلب را چند بار تکرار می‌کنند،‌ چرا مسئولان آنقدر بی‌توجه هستند که مقام معظم رهبری مجبور می‌شوند و دغدغه‌هایشان را مکررا اعلام کنند. آیا این به خاطر بی‌توجهی مسئولان دانشگاه‌ها به دغدغه‌های رهبری نیست؟

وی در ادامه اظهار داشت: مقام معظم رهبری صراحتاً‌ می‌فرمایند جای برگزاری کنسرت در دانشگاه نیست ولی باز هم شاهد برگزاری این برنامه‌ها در دانشگاه‌ها هستیم و از آن طرف می‌بینیم برخی‌ها با تدوین آئین‌نامه می‌خواهند به چنین کاری وجهه قانونی بدهند.

این فعال دانشجویی خاطر نشان کرد: متأسفانه امروز شاهد سرکوب و فشار به دانشجویان و افراد انقلابی در دانشگاه‌ها هستیم متأسفانه علی‌رغم دغدغه‌های رهبری در این خصوص باز هم شاهد تکرار چنین موضوعی هستیم و برخی‌ها به خاطر مسائل سیاسی دانشجویان انقلابی و تشکل‌های دانشجویی انقلابی را به حاشیه برده‌اند.

وی گفت: سخنان مقام معظم رهبری در دیدار با رؤسای دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی، نشان داد ایشان از همه اتفاقاتی که در دانشگاه‌ها رخ می‌دهد با اطلاع هستند،‌ پس کسانی که به خاطر منافع سیاسی رشد علمی را با مشکل روبرو می‌کنند باید مراقب رفتارشان باشند.

رشید ادامه داد: امید داریم فکر پلیدی پشت چنین اتفاقاتی نباشد و این کارها برای این نباشد که بخواهند به انقلاب ضربه بزنند. ضربه زدن برخی مسئولان به دانشجویان انقلابی ضربه‌ای است که در آینده به کل نظام خواهد خورد.

رشید در خاتمه گفت: آن چیزی که از سخنان رهبر معظم انقلاب مشخص شد این است که وزارت علوم در ۲ حوزه رشد علمی و حوزه فرهنگی ضعیف عمل کرده است. البته نمی‌شود این مشکلات را به گردن وزیر علوم انداخت ولی اطراف وی کسانی هستند که قصد دارند دانشگاه را از مسیر اصلی خودش منحرف کنند.